Landindvinding i Horsens Havn

A1 Consult har i et tæt og tillidsfuldt samarbejde med AG Gruppen og Arkil gennemført et 2.200 m2 landindvindingsprojekt i Horsens.

Da AG Gruppen henvendte sig til A1 Consult i sommeren 2024 med forespørgslen om muligheden for at gennemføre et landindvindingsprojekt fra ide-stadiet til færdigt projekt på ca. 1 år var tvivlen stor og spørgsmålene mange.

Tidsplanen så meget presset ud, jordbundsforholdene komplicerede med store blødbundsmægtigheder og ideer til den konstruktive løsning var ubesvaret. En udfordring som A1 Consult med engagement kastede sig ud i – og i et tæt og tillidsfuldt samarbejde med AG Gruppen som bygherre og Arkil som entreprenør, blev de rigtige ideer udtænkt, projekteret, planlagt og udført. Alt sammen indenfor den afsatte tidsramme, og projektet står nu færdigt. Projektet omfatter et inddæmmet areal på 2.200 m2 ud i Horsens Havn ved Nordøstpassagen. Inddæmningen holdes konstruktivt tilbage af en celle-spuns, en konstruktion som tillader fuld udnyttelse af arealerne og uden restriktioner for et kommende projekt. Blødbundsaflejringerne er bibeholdt in-situ, hvilket stillede krav til nænsom udlægning af sandfyld – en opgave som Arkil løste forbilledligt og som A1 Consult nu fortsat følger ift. sætningsudvikling.
Fra vores bygherre, AG Gruppen, Julian Pilely Legind Rasmussen lyder det: ”Det har været en rigtig god proces, og i min optik er samspillet imellem os, Arkil og A1 Consult det centrale her. Projektet er gennemført rettidigt, i god stemning og med respekt for hinandens kompetencer”.

Læs evt. mere om Arkils fortælling om projektet:
https://lnkd.in/dZ47PXwT